Újabb hónap, újabb könyvklub. Most még online kiadásban, pedig már nagyon érik az a személyes találkozó. A mostaniban annyi különbség volt, hogy kiscsoportos foglalkozás keretei között zajlott, ugyanis ketten cseréltünk tapasztalatokat. Így is rengeteg könyvet fel tudtunk sorolni, és elbeszélgetni az írói álnevek kérdéséről.
Számomra nagy kihívást jelentett összeszedni azokat a szerzőket – és itt inkább a kortárs írókra gondolok – akik magyar származásúak, mégis külföldi álnéven publikálnak. Naivan azt gondoltam, hogy valahol majd találok egy szép kis listát, ahol össze van szedve a rengeteg sok név, nekem pedig majd csak szemezgetnem kell belőle. Hát ez nem volt ilyen egyszerű. Viszont megérte a kutatómunkát, mert sok érdekességet olvastam a témában, mind a magyar, mind pedig a külföldi írók álneveiről is.
Megtudtam például, hogy nagy általánosságban az inkognitóban maradás a szerzők apró játéka az olvasók felé, néha viszont maguk a könyvkiadók kérik, hogy álnéven dolgozzanak.
Az alábbi linkeken ti is sok más érdekességet találtok még ebben a témában.
Divány.hu értekezése az álneves szerzőkről
Ráadásul a közösségi médiában rátaláltam egy szuper oldalra, ahol csak magyar szerzős könyvekkel foglalkoznak (álnevestől, mindenestől).
Magyar Szerzők Könyvei Magazin
Én magam mondjuk nem feltétlenül értem, hogy miért kell álnév mögé rejtőzni, viszont megértem azokat az okokat is, hogy miért tesznek így íróink. Lehet ez családi ok, vagy csak egyszerűen nem vágynak nyilvánosság elé, esetleg más műfajban akarják kipróbálni magukat. Érdekes okok bújnak meg egy-egy álnév felvétele mögött. Ezen is jól elfilozofálgattunk a könyvklub keretein belül.
Meg persze az olvasási beszámolóink se maradhattak el. Én példának okáért megtudtam, hogy létezik olyan stílus a könyvek között, hogy steampunk, ami a sci-fi egyik altematikája. (Erről kicsit bővebben ITT olvashattok.)
Szóval az általunk az álnéven publikáló írók témájában elolvasott könyvek:
Mesterkulcs (Vivien Holloway – Sasvári Vivien)
Elmejáték (Sienna Cole – Konkoly Zsófia)
Csodaidők (Raana Raas – Görgely Etelka)
A szemtanú (Carrie Cooper)
Kitaszítottak (Amira Stone – Földi Petra)
Ahogy az már megszokott, a klub végén kihúzásra került a következő alkalom témája, ami:
Egy könyv, amit kettő vagy több szerző írt
Ez megint érdekesnek ígérkezik, és alig várom a hozzá tartozó kutatómunkát az ajánlásokhoz.